27 تیر 1403

27 تیر 1403

گزارش تحلیل«آمار عملکرد صنعت بیمه در 7 ماهه اول سال 1401»

امتیازدهی

بر اساس گزارش تحلیلی دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی، صنعت بیمه در هفت ماهه اول سال ۴۴‌.۴ هزار ميليارد تومان خسارت پرداخت کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، تغییرات حق بيمه توليدي(۹۶.۸هزار ميليارد تومان) و خسارت پرداختی(۴۴.۴هزار ميليارد تومان )نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود ۶۲.۵ و ۵۳.۴ درصد افزایش یافته است.
براساس آمار خود اظهاری شركت‌هاي بيمه در سنهاب مبلغ حق بيمه توليدي و خسارت پرداختي به ترتيب در حدود ۹۶.۸ و ۴۴.۴ هزار ميليارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود ۶۲.۲ و ۵۳.۴ درصد رشد داشته است.
رشد حق بیمه تولیدی بازار در این مدت به طور عمده متأثر از رشته درمان با سهم ۳۲.۱درصد سهم از پرتفوی بازار با رشد ۱۸۲.۲ درصدی حق بیمه شده است.
در بخش دیگر این گزارش، نسبت خسارت بازار با۲.۶ واحد کاهش در مقايسه با 7ماهه نخست سال قبل به ۴۵.۸ درصد رسیده است.البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسيم خسارت پرداختي به حق‌بيمه توليدي برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌هاي معوق، ذخاير حق‌بيمه، كارمزد شبكه فروش و هزينه‌هاي اداري- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمي‌شود. شایان ذکر است، بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث “نسبت خسارت” در این مدت 7ماهه نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان دهد.
تنها نسبت خسارت 4رشته‌ بدنه اتومبیل، درمان، شخص ثالث_مازاد و حوادث راننده (به ترتیب با ۷۱.۸، ۵۶.۹، ۴۹.۷ و ۴۷.۲ درصد) بالاتر از سطح بازار بيمه است.
بنابر این گزارش، سهم بخش غيردولتي از حق بيمه توليدي و خسارت پرداختي صنعت بيمه، به ترتیب ۷۵.۲ و ۷۲.۲ درصد بوده است.
در ادامه سهم 3 رشته بیمه درمان، شخص ثالث – مازاد و زندگی(عمر) به ترتیب ۳۲.۱، ۲۹.۱ و ۱۳.۱ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار اعلام شد( البته سهم شرکت ها و رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است، لذا در تحلیل سهم از پورتفوی بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.)
مطابق با این گزارش، حدود ۳۹.۴ميليون بيمه نامه صادر و ۴۲.۹ ميليون فقره خسارت پرداخت شده است.
تعداد بيمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به 7 ماهه نخست سال قبل، به ترتيب ترتيب ۳.۵ و ۴۵.۴ درصد رشد داشته است.
رشد ۳.۵ درصدی تعداد بیمه نامه های صادره در بازار به طور عمده به واسطه رشد این تعداد در 2 رشته حوادث راننده و شخص ثالث-مازاد به ترتیب با ۶.۲ و ۴.۴ درصد رشد و هر یک با سهم حدوداً 35 درصدی از کل تعداد بیمه نامه های صادره بوده است.
همچنین اعلام شد، رشد ۴۵.۴ درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به دلیل رشد ۴۰.۴ درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۹۱.۲ درصد) از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است.
شایان ذکر است این گزارش براساس آمار خود اظهاری شركت‌هاي بيمه در سامانه سنهاب تهیه و تنظیم شده که در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی منتشر می شود.
بدیهی است مشروح این گزارش و جدول جزییات آماری به تفکیک عملکرد رشته های بیمه با آن در پرتال بیمه مرکزی قابل دسترسی خواهد بود.

برای مشاهده آمار فوق اینجا کلیک کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب مرتبط

بازدید مدیرعامل ایکیدو از شرکت بیمه ایران خودرو

                                        …

ادامه مطلب ...
بیمه

جرائم دیركرد بیمه شخص ثالث بخشیده شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، دکتر محمود حق وردیلو معاون نظارت بیمه مرکزی با …

ادامه مطلب ...
بیمه

اصلاح آیین نامه های بیمه ای با رویكرد نوآوری باز

دکتر بنیادی معاون توسعه بیمه مرکزی با اعلام این خبر در خصوص جزئیات اصلاح و تدوین آئین نامه‌های جدید بیمه …

ادامه مطلب ...

برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم

                                     فرارسیدن ماه …

ادامه مطلب ...